muzeum 06

„Da Bibere" tematikus borászati és gasztronómiai kiállítás

2013 októberétől látogatható a „Da Bibere" tematikus borászati és gasztronómiai kiállítás a Helikon Tavernában. A kiállítás főbb tematikai részei a következők:

  1. Térségi szőlő- és borkultúra a római kortól napjainkig. A kiállítás szakmai tartalmának alapját a Balatoni Múzeum műtárgyaira épülő kiállítás képezi. E körben a gazdag leletanyag (római és középkori szőlőművelési eszközök, római szőlőmotívumos sírkő, középkori szőlőmotívumos Krisztus-ábrázolás, néprajzi vitrinek érdekességekkel) az illusztrált tablókkal nyújt áttekintést 2000 év térségi szőlőkultúrájáról. A kiállítás legértékesebb kiállított tárgya a 2000 éves „Da Bibere" kancsó, amely egy cserszegtomaji kelta sírból került elő, és latin szövegével (magyarul: „Adj innom") a borkultúra régmúlt hagyományaira utal. A pincében található, 200 éves restaurált, ma is üzemképes bálványprés a pince szőlőfeldolgozó kapacitását hivatott bemutatni.

  2. Digitális tartalmak múzeumi érintőképernyőkön. A magyar mellett angol és német nyelven kidolgozott szakmai tartalmak 4 érintőképernyőn kerültek elhelyezésre. A néprajzi érintőképernyők szakmai tartalma a szőlőtermesztéstől a borkészítésen keresztül a bor tárolásáig és fogyasztásáig terjed. A bálványprés érintőképernyő bemutatja, hogyan működtették a hatalmas préseket a régmúlt korokban. A Festetics érintőképernyő (mint az ország legnagyobb múzeumi érintőképernyője) interaktív módon segíti a térség fejlődésében meghatározó szerepet betöltő Festetics család megismerését, természetesen külön kitérve a Helikon Taverna történetére. Külön képernyőn régi fényképeket (képeslapok, fotók) alakítottunk át 3 dimenziós képekké.

  3. 3 dimenziós vetítőterem. 3 dimenziós vetítőtermünkben látogatóinknak egyedi filmvetítési élményt kínálunk. 5 perces filmünk a Festetics család történetével ismerteti meg a nézőket, 3 percben pedig Vonyarcvashegy történetét dolgozzuk fel látogatóink számára. Mindkét film esetében, a térhatású moziélményen felül, egyedi látványt kínál a helikopteres légi felvételek alkalmazása.

  4. Környezeti nevelés és értékmentés. Külön tablókon mutatjuk be és magyarázattal szemléltetjük a kiállítótér 100%-ban megújuló energia felhasználásával történő működtetését (fűtés, áramellátás). Önálló kiállítási rész (falkutatás és restaurálás, illetve „ilyen volt, ilyen lett" fotók) foglalkozik a műemléki felújítással és a környezetbarát üzemeltetéssel.

  5. Gyermekeknek és családoknak. A fenti, gyermekek és családok részére is érdekes kiállítási tartalom és attrakciók mellett külön gondoltunk a legkisebbekre is. A gyermekek nagy kedvence a 2 m2 alapterületen megépített Taverna makett LEGO kockákból (természetesen szőlőültetvényekkel és szüretelőkkel), illetve minden látogatónknak lehetősége nyílik mulatságos egyedi hátterű (green box) fotók elkészítésére.

  6. Mindent a borkóstolásról. A pince és présház eredeti funkcióját megőrizve, a felnőtteknek lehetőséget biztosítunk a legjobb balatoni borok kóstolására is. Kínálatunkban közel 100-féle bor kóstolható meg. Kóstolás közben a bemutató borospoharaink betekintést nyújtanak az egyes borstílusokhoz használatos borospoharak rejtelmeibe, sőt illatmintáink segítségével lehetőség nyílik a borokban fellelhető aromák játékos beazonosítására is.

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a kiállítás megtekintése (borkóstolók nélkül) 60–90 percet vesz igénybe.
Gyermekkel érkező látogatóink részére (tekintettel a gyermekek részére elsődlegesen érdekes tartalmakra) a látogatás tervezhető időtartama 60 perc.

muzeum 04

muzeum 06

 

 

A HELIKON TAVERNA TÖRTÉNETE

 

taverna-epitese

A vonyarcvashegyi Helikon Taverna épülete 1820 táján eredetileg présháznak épült, érdekessége, hogy az eredeti tervdokumentációja levéltárban fellelhető. Az épület szerepel a keszthelyi Festetics-uradalom épületeinek 1858. évi lajstromában is, mint „Pincze és présház". A vonyarci pince az egyik legjelentősebb borászati Festetics-központ, innen irányították a szőlőtermesztési és borkészítési tevékenységüket.

A II. világháborút követően a Festetics-présház állami tulajdonba került, egy ideig a keszthelyi termelőszövetkezet használta, majd a Zala Megyei Tanács gyermeküdülője volt. Az 1960-as évek végétől vendéglátóhelyként működött. A műemléki szemléletet figyelmen kívül hagyó átalakítások az épületben jelentős károkat okoztak.

A rendszerváltást követően az épület ugyan országos műemléki védettséget kapott, de az állagmegóvási szempontok figyelmen kívül hagyása miatt az épület az összedőlés szélére került.

Az épületet 2002-től üzemeltető magyar magánszemélyek számára a cél a kezdetektől sem csak egy turisztikai vállalkozás sikeres működtetése volt, hanem az értékmentés és értékbemutatás szempontjainak érvényesítése.

2006 és 2008 között megtörtént a Taverna épületének (külső és belső felújítás, tetőszerkezet teljes megújítása) állagmegóvó rekonstrukciója, amivel a házban egy 13 szobás panzió nyújtotta szolgáltatások váltak elérhetővé, a felújított étterem mellett. A kialakított panorámaterasz egyedi hangulatú rendezvényhelyszínné varázsolta az egykori Festetics-birtokot.

2011-től a Zenit Hotel Balaton szálloda megépítésével párhuzamosan megtörtént a Taverna külső környezetének rendezése is.

2012–2013-ban a műemléki pincében – az eredeti szőlőtermesztési és borkészítési hagyományokhoz kapcsolódva – országosan egyedülálló, tematikus múzeumi tér került kialakításra. Ezzel egy időben a Taverna külső klasszicista homlokzata díszkivilágítást kapott.

leveltari-terv